Расте броят на жертвите на срутването на навеса на гарата в Нови Сад, сред загиналите е и дете
Броят на починалите при срутване на бетонен заслон на жп гарата в сръбския град Нови Сад достигна 13 души, заяви сръбският министър на вътрешните работи Ивица Дачич пред сръбската национална телевизия РТС. Сръбското държавно управление разгласи 2 ноември за ден на народен печал.
Дачич уточни, че спасителите са удостоверили, че измежду починалите има и шестгодишно дете. Трима души са в сериозно положение и се намират в незабавното поделение, уточни Дачич, представен от ТАНЮГ. Сред тях са две дами, които бяха извадени отдолу под руините няколко часа след сриването на бетонената козирка. Към момента те са в операционната зала.
Не е известно какъв брой души се намират под руините все още, само че се допуска, че няма други оживели, уточни Дачич.
" Работата продължава. За страдание евентуално има още няколко души. Аз персонално видях още едно тяло, до което не можем да стигнем ", означи той за сръбската телевизия Пинк. " Може би е станала неточност при връзката, че (една от избавените жени) е малко момиче, само че става въпрос за момиче на възраст над 20 години ".
Кметът на сръбския град Нови Сад Милан Джурич разгласи и тридневен печал на територията на града. Дните на печал стартират от на следващия ден, 2 ноември.
На мястото на злополуката се намират голям брой коли на Спешна помощ, както и багери и тежки машини за почистване на срутените детайли от постройката на жп гарата, отбелязва сръбската редакция на районния уебсайт Ен 1. На мястото са пристигнали и пожарникари и жандармерия. Близо 80 души вземат участие в разчистването и напъните за избавяне на затрупаните, а жителите се отзоваха на молбата на управляващите да дарят кръв за потърпевшите.
Премиерът Милош Вучевич, както и вътрешният министър Ивица Дачич дойдоха по-рано през днешния ден в Нови Сад. Очаква се по-късно през днешния ден и сръбският президент Александър Вучич да дойде и да направи послание за медиите.
Гарата в Нови Сад е издигната през 1964 година и е ремонтирана за първи път през 2021 година, отбелязва сръбската редакция на " Радио Свободна Европа ". Няколко месеца по-късно още веднъж е почнал ремонт, а формалното разкриване на ремонтираната постройка е било на 5 юли тази година.
Компанията „ Инфраструктура на сръбските железници “ заяви, че козирката, която е паднала през днешния ден, „ не е била предмет на ремонта в границите на обновяването на постройката на гарата като част от плана за създаване на бърза линия Нови Сад-Суботица “, отбелязва Българска телеграфна агенция.